1. Haberler
  2. Genel
  3. Fotoğrafına bakmak bile ağrıyı kesip atıyor! Uzmanlar açıkladı, sırrı baharatta

Fotoğrafına bakmak bile ağrıyı kesip atıyor! Uzmanlar açıkladı, sırrı baharatta

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araştırmalar, sadece bir körinin resmine bakmanın bile ağrıları yenmenize yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Çinli bilim insanları, baharatlı köri veya noodle’ların yanı sıra meyve gibi daha yumuşak seçeneklerin resimlerine bakmak için 27 gönüllüyü görevlendirdi.

Fotoğraflara baktılar

Chongqing Normal Üniversitesi’nden araştırmacılar, ‘ağrı yönetimi için potansiyel çözümleri’ tartışırken baharatlı yiyeceklerin ipuçlarını araştırdılar.

27 gönüllünün baharatlı köri veya erişte, yumuşak kek, meyve ve hamburger resimlerine bakmasını sağladı. Resimlere bakarken onlara küçük bir elektrik şoku verildi. Uzmanlar daha sonra onlara ne kadar acı hissettiklerini sordu. Sonuçlar, daha baharatlı yiyeceklerle rahatsızlıklarının bastırıldığını gösterdi.

40 yemek fotoğrafı gösterildi

Başlangıçta umut vaat eden işaretler olmasına rağmen ekip, aynı teorinin kronik ağrı için işe yarayıp yaramayacağını görmek için daha fazla denemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Akademisyenler tüm kadın katılımcıları deneye aldı çünkü kadınların ağrı eşiği erkeklere göre genellikle daha düşüktü. Hepsi sağlıklı olduklarını ve baharatlı yiyeceklerden hoşlanmadıklarını bildirdi.

Sol elleri, önce düşük, sonra yüksek yoğunlukta 50 ms boyunca elektrotlara bağlandı. Bu arada, onlara her biri 30 saniye boyunca gösterilen 40 yemek fotoğrafı gösterildi.

Köri, noodle’a karşı elma, hamburger

Yarısı köri, noodle ve hamur tatlısı gibi baharatlıyken, diğerleri yumuşak elma, kek ve hamburgerdi. Yiyecekler aynı arka planda gösterildi ve aynı kalori içeriğine sahipti. Gruptan ağrılarını ‘hiçbir his yok’ ile ‘dayanılmaz ağrı’ arasında değişen bir ile dokuz arasında bir ölçekte derecelendirmeleri istendi.

Biological Psychology dergisinde yayınlanan sonuçlar, gönüllülerin baharatlı yiyecek resimlerine bakarken, baharatlı olmayan yiyecek fotoğraflarına kıyasla yüksek yoğunluktaki acısını ‘önemli ölçüde daha düşük’ olarak derecelendirdiğini gösterdi.

Potansiyel bir ağrı kesici

Acılarını sıcak yiyeceklere bakarken 4,6, hafif yiyeceklere bakarken ise 5,7’ye yükselttiler. Bununla birlikte kişilerin bildirdiği ağrı, önemli ölçüde farklı değildi. Araştırmacılar şunları söyledi: “Bu sonuç, baharatlı ve baharatlı olmayan yiyecek resimlerinin, yüksek ağrı uyaranlarına karşı acı verici deneyimi hafiflettiğini ortaya koydu.”

Ekip, bu bulguların baharatlı uyarılma uyaranlarının potansiyel bir ağrı kesici olarak kullanılması açısından önemli çıkarımlara sahip olduğu sonucuna vardı.

Fotoğrafına bakmak bile ağrıyı kesip atıyor! Uzmanlar açıkladı, sırrı baharatta

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Online Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin