Kaçakçılara göz açtırılmadı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mithat Yurdakul – ANKARA – Sınır kapıları ve limanlarda kaçakçılıkla mücadelede 2023 yılına ait veriler belli oldu. Geçen yıl kaçak tütün, sigara, tütün ürünleri ile alkollü içki yakalamalarının toplam değeri 1 milyar 21 milyon TL’yi bulurken, yaklaşık 800 milyon TL’lik vergi kaybı ortaya çıktı. Geçen yıl 58 bin adedi cep telefonu olmak üzere; 3.2 milyar TL değerinde 4 milyon 800 bin adet kaçak elektronik eşya yakalanırken, 5.2 milyar TL değerinde yaklaşık 12 ton uyuşturucu madde ele geçirildi.

Gümrük müdürlükleri kaçak göçmenlerle de mücadele ederken, göçmenleri yakalamakta kullanılan yöntemlerden bir tanesini, “karbondioksit ölçüm cihazı”yla dorse ve konteynerlerde inceleme yapmak oluşturdu.

Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, 2023 yılında gerçekleştirilen denetim ve operasyonlarda:

– Yaklaşık 1 milyon 150 bin paket, 46.2 milyon TL değerinde kaçak sigara,

– Yaklaşık 1 milyon 200 bin adet, 565.5 milyon TL değerinde elektronik sigara cihazı,

– 7 milyon adet, 80.4 milyon TL değerinde elektronik sigara aksamı,

– 58 bin adedi (288.4 milyon lira değerinde) cep telefonu olmak üzere; 3.2 milyar TL değerinde yaklaşık 4 milyon 800 bin adet elektronik eşya,

– 8 bin 670 adet canlı hayvan,

– 3 bin 924 adet değerinde tarihi, doğal ve kültürel varlıklar,

– 5.2 milyar TL değerinde yaklaşık 12 ton uyuşturucu madde yakalaması gerçekleştirildi.

Akaryakıt da var

2023 yılında kaçak tütün, sigara, tütün mamulleri ile alkollü içki yakalamalarının toplam değeri 1 milyar 21 milyon TL’yi buldu. Çeşitli cins ve türlerdeki kaçak tütün ürünleri ve içkinin farklı vergi oranlarına sahip olabildiği göz önüne alındığında, yaklaşık 800 milyon TL’lik bir gelir kaybının meydana gelebileceği belirtildi. Yakalanan kaçak elektronik sigaranın ithali ve yurt içinde satışı yasak olduğu ve elektronik sigarada vergilendirme söz konusu olmadığından, Hazine’nin olası vergi kaybında bu kalemler yer almadı.

Geçen sene önemli miktarda kaçak akaryakıta da el kondu. 2023 yılındaki yakalamalarda toplam 1 milyon 375 bin 864 kg akaryakıt ele geçirilirken, bunun 5 bin 288 kilosunu denizcilik yakıtı, 1 milyon 171 bin 305 kilosunu fuel oil, 199 bin 272 kilogramını mazot oluşturdu.

‘Elimiz piyasanın üzerinde…’

Dün İstanbul’da Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Merkezi’nin açılışında konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Elimiz piyasanın üzerinde. Bu noktada hangi alanda hangi sektörde bir boşluk ya da haksız, fahiş uygulama, stokçuluk gibi durumlar gördüğümüzde denetim ekiplerimiz vasıtasıyla orayı denetliyoruz. Bir yasal eksiklik varsa hemen yönetmelik tebliğ yayınlama şeklinde düzenlemelerimizi yapıyoruz” diye konuştu. Ticaret Bakanlığı olarak haksız ticaret peşinde koşanlarla mücadele için var güçle çalıştıklarını dile getiren Bolat, “Orta vadeli programda hedeflenen 2026 yılı sonuna doğru enflasyonu tek haneli rakama düşürmeyi başardığımızda zaten istikrarlı bir yapı için hem üretimde hem ekonomide hem yatırımda hem istihdamda çok daha aydınlık çok daha iyi rakamlara ve ortamı hep birlikte yaşayacağız” diye konuştu.-DHA

Yasadışı göçmeni karbondioksit ele veriyor!

Bakanlık verilerine göre, geçen yıl 11 ayda 1203 olayda 3181 kaçak göçmen de belirlendi. Gümrük Muhafaza memurlarınca, göçmen kaçakçılığı tespitinde “karbondioksit ölçüm cihazı”ndan yararlanılıyor. Söz konusu cihaz ile dorse, konteyner gibi kapalı alanlarda karbondioksit seviyesi kontrol edilerek, insan olup olmadığı belirlenebiliyor. Bunun yanında, Türkiye’ye giren TIR’ları kontrol etmek için, riskli olarak belirlenen gümrük kapılarına “geri yansıma teknolojili mobil van araç” ve konteyner tarama sistemleri konuşlandırıldı. Bakanlık yetkilileri, kaçak yakalamaları sonucunda, terör örgütlerinin finansman yapısına da ağır darbe vurulduğunu ifade etti.

Fahiş fiyat ve stokçuya ceza: 602 milyon TL

Ticaret Bakanlığı, 2023 yılında otomotiv, emlak ve gıda sektörleri ile fahiş fiyat ve stokçuluk denetimleri kapsamında 602 milyon 225 bin 881 TL idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, geçen yıl fahiş fiyatlar ve stokçulukla mücadele kapsamında 18 bin 780 gerçek ve tüzel kişinin denetlendiği belirtilerek, kurallara aykırı davranan 2 bin 528 gerçek ve tüzel kişiye toplamda 602 milyon 225 bin 881 TL idari para cezası uygulandığı aktarıldı. Otomotiv ticaretine yönelik denetimlerde 375 milyon 417 bin 64 TL, emlak sektörüne yapılan denetimlerde 91 milyon 207 bin 655 TL, gıda sektöründe fahiş fiyat denetimlerinde 135 milyon 601 bin 162 TL idari para cezası uygulandı.-ANKARA Milliyet

Kaçakçılara göz açtırılmadı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Online Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin